Cambridge Young Learners Exams

Cambridge English Language Assessment

Çocuğunuzu aydınlık bir geleceğe hazırlayın

Çocuklar İngilizceyi küçükken öğrenirlerse, okuldan ayrıldıktan sonra önemli bir avantaja sahip olacaklardır. Cambridge sınavları tüm dünyada değer görmekte ve Cambridge English yeterliliğiyle öğrenciler en iyi okuma, çalışma ve yaşam fırsatlarına erişebilmektedirler.

“Çocuklarınıza daha parlak bir gelecek hazırlayın. Uluslararası düzeyde tanınmış bir dil yeterliği ile desteklenen ileri İngilizce seviyesi, fırsatlarla dolu bir dünyanın kapılarını açar.”

“Cambridge English for Schools” sınavları çocuğunuzun İngilizce öğrenimine nasıl yardımcı olur?

Bu sınavlar, temel eğitiminin birinci ve ikinci kademesindeki öğrencileri motive etmek amacıyla tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört dil becerisinin tümünü kapsarlar. Bu sınavlar çocukların bildiği konuları kapsayarak ve aşağıda belirtilen amaçlar doğrultusunda sahip olmaları gereken becerileri geliştirerek öğrenme sürecine katkı koyarlar.

 

 • İngilizce gelişimi
 • İngilizce dilindeki kitapları, televizyon programlarını, filmleri, şarkıları, internet yayınlarını ve diğer medya olanaklarını anlama
 • dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edinme
 • dünyayı gezme
 • ister kendi ülkesinde ister başka bir ülkede üniversite veya kolejde eğitim görme
 • ister kendi ülkesinde ister yurt dışında iş bulma ve iş yaşamında İngilizceyi kullanma.

Çocuğunuzun tek başına veya diğer öğrencilerle ve bir aile olarak sizinle yapabileceği ücretsiz ve eğlenceli öğrenme etkinlikleri mevcuttur. Ayrıca çocuğunuzun sınava hazırlanmasına yardımcı olacak birçok uygulamalı sınav ve destek materyali temin edilmektedir.

Hangi Cambridge English sınavı çocuğunuz için doğru sınavdır?

Çocuğunuz okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört dil becerisinin tümünü geliştirmeye yardımcı olacak şekilde dikkatli bir şekilde yapılandırılmış bir sınav serisi ile ilerleme gösterebilir.
Başlangıçtan ileri seviyeye kadar doğru seviyede sınava girmek ve bu sınavlarda başarılı olmak çocuğunuza özgüven kazanmada yardımcı olur. Çocuğunuz her adımda daha yetenekli olacak ve daha akıcı bir İngilizceye sahip olacaktır.

Tüm sınavları, dil yeteneğini açıklamaya yönelik, uluslararası düzeyde kabul görmüş bir standart olan Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ile bağlantılıdır. Bu, çocukların İngilizcedeki ilerlemelerini görmek ve okulu bitirdiklerinde işverenler ve eğitim kurumları açısından çocukların becerilerini anlamak için kolaylık sağlamaktadır.

CEFR’i anlamak için video izleyin (İngilizce)

 • What is the CEFR?

Cambridge English: Young Learners (YLE) 

(CEFR pre-A1, A1, A2 Seviyeleri)
Öğrencileri motive etmeye ve İngilizce öğreniminde ilerlemelerini göstermeye yönelik üç adet eğlenceli, etkinlik temelli sınav.

Cambridge English: Key (KET) for Schools 

(CEFR Level A2)
Çocuğunuzun günlük İngilizceyi temel seviyede kullanabildiğini gösterir.

Cambridge English: Preliminary (PET) for Schools 

(CEFR B1 Seviyesi)

Cambridge English: First (FCE) for Schools 

(CEFR Level B2)
Çocuğunuzun iş veya eğitim amaçlarıyla, üst-orta düzeyde günlük yazılı ve sözlü İngilizceyi kullanabildiklerini göstermektedir.

(CEFR C1 Seviyesi)
İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim görme ve çalışmaya yönelik, uluslararası düzeyde tanınmış bir standarttır.

(CEFR C2 Seviyesi)

Çocuğunuzu İngilizce öğrenme ve sınava hazırlanma konusunda motive edin ve destekleyin

Sınavlarımız öğrencileri motive etmek üzere tasarlanmış ve geliştirilmiştir; ancak siz de çocuğunuzu evde destekleyebilirsiniz. Çocuğunuzun alıştırma yapması ve sınava hazırlanmasına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bir kaynak yelpazemiz mevcuttur.

Aşağıdaki linke tıklayarak bilgi kataloğunu okuyabilirsiniz. (İngilizce PDF 591kb)

Ücretsiz Kaynaklar ve Destekler

Ücretsiz faydalanabileceğiniz materyaller aşağıdaki bağlantılarda verilmiştir.

Adaylar İçin Örnek Sınav Kağıtları 

Sınav kağıtlarına birlikte bakarak ve diğer ücretsiz kaynakları indirerek çocuğunuzun sınav biçimi hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

http://www.cambridgeenglish.org/tr/Images/174139-cambridge-english-young-learners-sample-papers-vol-1.zip

http://www.cambridgeenglish.org/tr/Images/174140-cambridge-english-young-learners-sample-papers-vol-2.zip

Speaking Sınavı Videoları

Cambridge English: Starters, Penelope

Cambridge English: Movers, Arthur

https://www.youtube.com/watch?v=IZz2t4XO6pY

Cambridge English: Flyers, Marta

https://www.youtube.com/watch?v=KTW5EM6WEGo

Kelime Listeleri

Starters, Movers ve Flyers sınavında çocukların zorunlu öğrenmeleri gereken kelimeler aşağıdaki bağlantılarda verilmiştir.

Cambridge English: Starters Word List

Cambridge English: Movers Word List 

Cambridge English: Flyers Word List

Resimli Kelime Listesi Kitabı

Bu kitabı çocuğunuza İngilizce seviyesini geliştirmesine ve yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz. Bu kitapta, çocuğunuzun Cambridge English: Starters sınavı için bilmesi gereken kelimelerin büyük bir kısmı bulunmaktadır.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bu kitaptan ücretsiz faydalanabilirsiniz.

http://www.cambridgeenglish.org/tr/images/starters-word-list-picture-book.pdf

Oyunlar ve Sosyal Medya

Sayıları giderek artan, eğlenceli, interaktif oyunlar ve aşağıda belirtilen sosyal ağ kurma fırsatları, öğrencileri İngilizce öğrenme süreçlerinde destekliyor.

Cambridge English Penfriends

Çocuğunuzun eğitim gördüğü okulu Cambridge English Penfriends’e (İngilizce) kaydolma konusunda destekleyin; böylece çocuğunuz kartlar tasarlayabilir ve bu kartları dünya genelindeki okullarda okuyan öğrencilere gönderebilir.

Facebook
Siz ve çocuğunuz 200,000′i aşkın takipçisi bulunan Cambridge English Facebook sayfasında İngilizce pratik yapabilir, küçük sınavlara girebilir ve öğrenmeye dair ipuçları alabilirsiniz (Facebook’un politikası gereği kullanıcıların 13 yaş üzeri olması gerekmektedir)

YouTube

Siz ve çocuğunuz, Cambridge English TV YouTube kanalı üzerinden İngilizce öğrenme ve sınavlara ilişkin ipuçlarının yer aldığı videoları izleyebilirsiniz

Monkey Puzzles

Maymunu gözde mekanlarını ziyaret edin ve İngilizce düzeyinizi test etmek için 8 mini oyun oynayın. İlerledikçe yeni oyunları oynama hakkı kazanın; ancak ilerledikçe oyunların zorlaştığını unutmayın!

 • Sınav düzeyi: Young Learners (Starters, Movers, Flyers)
 • CEFR seviyesi: A1-A2
 • Uygulama yapılan beceriler: Okuma

Monkey Puzzles Oynayın

Academy Island
Uzaydan gelen bilinmeyen bir yaşam formu yeryüzüne gelir ve anlaşabilmek için İngilizce öğrenmesi gerekmektedir. Fırında alışveriş veya sanat galerisi ve kütüphane gibi yerleri ziyaret etme gibi çeşitli aktivitelerle uzaylının İngilizce konuşmasına yardımcı olarak farklı zorluklardaki seviyelerde ilerleyin.

 • Sınav seviyesi: Preliminary, (PET), First (FCE), Advanced (CAE)
 • CEFR seviyesi: B1-C1
 • Uygulama yapılan beceriler: Okuma

Academy Island Oynayın

 Apple App Store Materyaller

Download Cambridge English: Starters app free from the Apple app store

Download Cambridge English: Movers app free from the Apple app store

Download Cambridge English: Flyers app free from the Apple app store

Öğretmenler ve öğrenciler sınavlarımız hakkında neler diyor?

Bu sınav benim için gerçekten yararlı. İngilizce seviyem oldukça gelişti. Günlük dilin İngilizce olduğu yabancı bir ülkede yaşamam ve İngilizcenin ana dilim olmaması sebebiyle, sınav hazırlıkları sayesinde günlük yaşam benim için artık çok daha kolay.
Gisela Raab, Cambridge English: First for Schools adayı, Almanya

Ah, prestijli Cambridge English sertifikasına sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz.
Germaine Teh Jhee Wei, Cambridge English: Young Learners adayı, Tayland

Bir Cambridge English sınavı için hazırlanmak öğrenciler için son derece motive edici.
Mark Thomas, İngilizce Öğretmeni, VHS Berlin-Pankow, Almanya

Okuldan mezun olduktan sonra ABD’ye gitmek istediğim için Cambridge English: Preliminary sınavına girmeye karar verdim. Ve bu sınavın kariyerim için faydalı olduğunu düşünüyorum.
Daniel Butz, Cambridge English: Preliminary adayı, Almanya

Öğrencileri, adım adım ve güvenli bir sınıf ortamında erken yaştan itibaren Cambridge sınavlarına hazırlamak, gelecekte tüm seviyelerde başarılı olmalarını sağlayacaktır. Kısa süre içinde, bunu yapabildiklerini görecek ve bir sonraki sınavı heyecanla bekleyeceklerdir.
Luciane Calcara, Colégio Farroupilha, Porto Alegre, Brezilya

Öğrencilere uluslararası dil sınavları hakkında bilgi edinme ve uluslararası kriterlerde değerlendirilme fırsatını vermenin önemli olduğunu düşündüğüm için öğrencilerimi Cambridge English: Key sınavına hazırlamaya karar verdim.
Francesca Maria Loreti, İngilizce Öğretmeni, İtalya

Cambridge English: Young Learners sınavı, geleneksel İngilizce öğretme yöntemini değiştirmiştir. “Çok daha ilgi çekici bir hale geldi…”
Savita Travis, Chennai Public School, Hindistan

Görevler yaşlara uygun ve öğrencilerin değerlendirildiklerini unutmalarına neden olacak kadar eğlenceli. En önemlisi, öğrenciler, sınavlara hazırlanırken gerçek yaşama dayanan iletişim becerilerini geliştirebilir. Bunun, Cambridge English: Young Learners sınavını üstün kılan nitelik olduğunu düşünüyorum.
Ji Young Kim, İngilizce Öğretmeni, Güney Kore

Söz konusu öğrencilerin davranışlarını değiştirmek olduğunda, birçoğunun molalar sırasında uygulamalı sınav yapmayı teklif ettiğini söylemem gerek. Bunun için hazır olmak istiyorlar. Bunun ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladılar;
Mina Akladios, Centre Exams Manager, Mission laïque française Okulu, İskenderiye, Mısır

Bir Cambridge sertifikasına sahip olmak, ebeveynlerin kendileriyle gurur duymasını sağlamakta olup öğrenciler için bir motivasyon kaynağıdır. Öğrencilerin İngilizce yeterliklerini doğru bir şekilde değerlendiren, uluslararası düzeyde tanınmış standartlarla bağlantılı olmaları nedeniyle, Cambridge English sınavlarını uygulamayı tercih ediyoruz.
Dr. Mohammad Qassem Saefan, English Department Supervisor, Abu Baker Asdeeq Independent Secondary School, Katar

Çocukların nasıl İngilizce öğrendiği hakkında daha fazla bilgi edinin

Çocuklarınızın  öğrenme şekli, yaş, kişilik ve öğrenme tarzı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • Bazı çocuklar son derece görsel odaklı olup resimleri tercih etmektedir; bu nedenle resimli kitaplar bu çocuklar için faydalı olacaktır. Diğerleri ise uygulamalı ve mantıksal aktiviteleri tercih eder; bu nedenle yapbozlar ve problem çözme temelli oyunlar daha etkili olacaktır.
 • Bazı çocuklar sosyaldir ve grup içerisinde iyi öğrenir, diğerleri ise daha sessiz, birebir öğrenmeyi tercih eder.
 • Farklı çocukların konsantrasyon süreleri birbirinden farklı olacaktır.
 • Ayrıca kız ve erkeklerin dil öğrenme yolları farklılık gösterebilir.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuz için en iyisinin hangisi olduğunu bilirsiniz; bu nedenle çocuğunuzu İngilizce öğrenme konusunda desteklemek için yöntemleri ve etkinlikleri uyarlayabilirsiniz.

Çocukların İngilizce öğrenme yolları hakkında mümkün olan en derin anlayışa sahip olmayı sürdürmeye kendimizi adamış bulunuyoruz. Bu sayede, öğrencilerin dil öğrenimlerini etkin bir şekilde desteklemeye, doğru öğrenme materyalleri sunmaya ve adil ve doğru bir şekilde sınav yapmaya devam ettiğimizden emin olabiliyoruz.

Cambridge English Language Assessment’ın araştırma ekibi, çocukların kelime dağarcığını nasıl öğrendiğini, dil bilgisinin üstesinden nasıl geldiğini ve bir dilde konuşma ve yazma konusunda nasıl özgüven kazandıklarını ayrıntılarıyla anlamak için eksiksiz ve titiz bir çalışma yürütmektedir. Ayrıca, sınavların bir adayı sınıf dışında “gerçek dünyada” yazma, dinleme, okuma ve konuşma hususlarında nasıl desteklediğini incelerler.

Değerlendirme konusunda öğrenme odaklı bir yaklaşıma sahibiz. Öğrenme odaklı değerlendirme (LOA); düzeltme, geri bildirim, özizleme ve derinlemesine düşünme olmak üzere sürekli sınıf değerlendirmesinin yanı sıra, hem hedeflerleri ayarlama hem de başarıyı ölçme gibi iyi bilinen değerlendirme biçimlerini içermektedir. Bu, değerlendirme ve öğrenmenin tam olarak buluştuğu noktadır. LOA, öğrencilere hedefleri doğrultusunda ilerlediklerini kanıtlayarak ve en uygun zorluk seviyesinde ödevler belirleyerek öğrenim ortamını oluşturur. Amaca yönelik iletişim etkinlikleri aracılığıyla, yeni dili erişilebilir hale getirerek ve geri bildirimi kişiselleştirerek öğrenme mekanizmalarını yürütür. LOA, tüm değerlendirmeyi öğrenme açısından faydalı gördüğü için değerlendirmeyi ‘genel’ ve ‘biçimsel’ olarak ayırmaz. Her değerlendirme öğrenme için fırsat yaratır ve her öğrenme etkinliği, inceleme, geri bildirim paylaşımında bulunma, kaydetme ve derinlemesine düşünme için bir fırsattır.

Akademik araştırmamızın bulgularını yayımlıyoruz; bu sayede bu bulgular dil öğrenimini daha iyi anlamak adına daha geniş bir eğitim camiası için erişilebilir hale gelmektedir. Okul çağındaki çocukların öğrenme yöntemine dair yürüttüğümüz akademik araştırmalardan bazılarını okuyabilirsiniz:

Research Notes 50 Sınavlarımızın, temel eğitimin birinci ve ikinci kademesindeki etkisine önem veriyoruz ve bu yayım, eğitimsel bağlamlarda değerlendirmelerimizin etkisini nasıl araştırdığımıza odaklanmaktadır. Çin, Vietnam, İspanya ve Mission laïque française okulları dahil olmak üzere farklı bağlamlarda yürütülen çalışmalar temelinde, diğer ebeveynlerin sınavlarımız hakkında ne düşündüğünü görebilirsiniz.

Research Notes 50 belgesini indirin (İngilizce PDF 1,86mb)

Research Notes 46 Bu yayım, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli makaleler ile genç öğrencilere odaklanmaktadır:

 • Tayvan bağlamında YLE sınavları ve dil öğretimi
 • Paydaşların Cambridge English sınavları hakkındaki görüşlerini arama: Okul sektörü
 • İspanya’daki genç öğrencilerin ölçütlendirilmesi
 • Çocuklarda kelime dağarcığı öğrenimi ve genç öğrencilere yönelik sınavlar için Cambridge English kelime dağarcığı.

Research Notes 46 belgesini indirin (İngilizce PDF 2,67mb)

Research Notes 40 Ulusal eğitim projelerinde İngilizce dil öğretimi ve öğrenimi üzerindeki artan etkimiz hakkında bilgi edinin.

Research Notes 40 belgesini indirin (İngilizce PDF 270kb)

Research Notes 36 Bu yayım, dil öğrenimini desteklemedeki rolümüz veCambridge English: Key for Schools ile Cambridge English: Preliminary for Schools sınavlarının gelişimine dair makaleler içermektedir.

Research Notes 36 belgesini indirin (İngilizce PDF 543kb)

British Council – İngilizce öğrenme konusunda ebeveynler çocuklara nasıl yardımcı olabilir?

British Council’in web sitesinde Helping your child (Çocuğunuza yardımcı olma) isimli, farklı biçimlerde öğrenen çocuklara yardımcı olmaya dair uygulamalı tavsiye ve ipuçları ile çocuğunuzun İngilizce öğrenimine nasıl yardımcı olacağınız konusunda uzman tavsiyeler verilen bir bölüm bulunmaktadır.

Helping Your Child (İngilizce) sayfasına gidin

Lütfen dikkat: Cambridge English Language Assessment, harici kurumlar tarafından verilen bilgilerden sorumlu tutulamaz.

Yakınınızdaki okulumuzdan yardım ve tavsiye alın

Çocuğunuzun İngilizce öğretmeni ile görüşün
BİZ” çocukları sınavlara hazırlamaktadır.

BİZ” bir Cambridge English hazırlık merkezidir. Aşağıdakiler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin:

 

 • Çocuğunuz için doğru sınav hangisidir?
 • Çocuğunuz sınava nasıl hazırlanabilir?
 • Çocuğunuz sınava ne zaman girebilir?
 • Sınava nasıl kaydolunur?
 • Sınavın ücreti ne kadardır?