Eğitim Programları

Yakın Doğu Yeniboğaziçi Koleji, KKTC Milli Eğitim Bakanlığının program ve müfredatlarına uygun olarak her öğrencinin hedefleri doğrultusunda eğitim veren bir ortaöğretim kurumudur. Okul, Eğitim Bakanlığı onaylı diploma vererek öğrencilerini mezun etmektedir.

Öğrenciler, giriş sınavıyla okula kabul edilmektedir. Sınavda öğrencilerin seviyeleri tespit edilmekte ve yüksek başarı sağlayan öğrencilere eğitimleri boyunca devam eden burslar verilmektedir.

Yakın Doğu Yeniboğaziçi Koleji ortaokul biriminde eğitim, kültür dersleri hariç tüm dersler İngilizce dilinde verilmektedir. Öğrenciler tüm derslerde temel bilgileri güçlü bir alt yapıyla öğrenirken, İngilizce dersinin ağırlıklı saatleri ile İngilizce dilinde hem pratik hem dil bilgisi olarak üst seviyelere getirilmektedirler. Kolejimiz 6 - 7 ve 8. sınıf Fen Bilgisi ve Matematik derslerinde Pearson Edexcel, Bilgisayar dersinde ise Cambridge International ortaokul programlarını uygulamakta (ILS) ve 8. sınıf sonunda İngiltere’den gelen ve yine orada değerlendirilen bir dış sınavla öğrenci gelişimini test edip bu sonuca göre öğrencileri lise eğitiminde yönlendirmektedir. Aynı zamanda, Sosyal Bilgiler dersleriyle öğrencilerin Tarih ve Coğrafya bilimlerine ilgisi artırılmaktadır. Okulumuzda her öğrenciye İngilizce yanında, Almanca veya Fransızca olmak üzere zorunlu ders olarak ikinci bir yabancı dil seçme olanağı sağlanmaktadır. Tam gün eğitimin imkânları dahilinde öğretmenlerin yönlendirmesi ile alan derslerine destek amaçlı ek kurslar düzenlenmektedir. Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kolejinde 8. sınıf öğrencileri yılsonunda hedefleri doğrultusunda alanında uzman öğretmen ve rehberlik servisi ile birebir görüşmeler yaparak lisede takip edecekleri programlarla ilgili seçimler yapabilmektedirler.

GCE bölümünde öğrencilere, 9 ve 10. sınıf seviyeleri için birçok alternatif ders arasından ilgi alanlarına uygun toplamda 5 ayrı ders seçme şansı tanınarak lise eğitimine devam etmeleri sağlanmaktadır. Öğrenciler kendi seçtiği 5 ders yanında zorunlu olarak Matematik, İngilizce, Türkçe ve Beden Eğitimi derslerini de almaktadır.

GCE 9 ve 10. Sınıflarda, Pearson Edexcel ve Cambridge International gibi sınav platformlarının IGCSE müfredatını takip ederek, 10. sınıfın sonunda ilgili derslerin sınavlarına katılmaktadır. Bu sınavlarda belirli bir başarı seviyesine ulaşmış öğrenciler 11. ve 12. sınıfta üniversite başvurularında kullanacakları sertifikaları almak üzere Pearson Edexcel ve Cambridge International GCE A-level sınavlarına uygun programları takip etmektedirler. Öğrenciler dünyada birçok üniversiteye başvuru yapılmasını sağlayan GCE programlarına ilave olarak TOEFL ve SAT gibi Amerika menşeli sınavlara girerek, aldıkları sonuçlarla genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Türkiye’de bulunan üniversitelere de başvuru yapabilmektedirler.

Yakın Doğu Yeniboğaziçi Koleji, KKTC Milli Eğitim Bakanlığının izin verdiği, gerek ana dilde gerekse İngilizce dilinde verilen eğitimde tüm programları uygulayarak, KKTC’deki en geniş yelpazeye hitap eden okul olmayı başarmıştır. Mezun öğrenciler İngiltere ve Türkiye başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika’da eğitimlerine devam etme olanağına sahip olurken, birçok öğrencimiz Kıbrıs üniversitelerinde de eğitimine devam edebilmektedir. Okulun en büyük diğer bir avantajı ise KKTC’nin en büyük ve en donanımlı üniversitesi Yakın Doğu Üniversitesinin bünyesinde kurulmuş olmasıdır. Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kolejinden mezun bir öğrencinin Yakın Doğu Üniversitesinin birçok bölümüne girişi için özel kontenjanı ve bursu bulunmaktadır. Okulun sağladığı ayrıcalıklar arasında sayılabilecek diğer önemli bir konu ise çok başarılı öğrencilerimizin, kısıtlı kontenjanı olan Sağlık Bilimleri Fakültesi bölümlerine öncelikli kayıt haklarının olmasıdır.